Кожар/Обущар и Шивач

Средновековни занаяти

 

ИНТЕРВЮ С КОЖАР/ОБУЩАР

 

Този занаятчия е кожар, професионалист и по-специално обущар на  средновековни обувки. Има поръчки в цяла Европа и много във Франция. За да направи обувките си, той копира моделите от Плиска (първата столица на България преди Преслав) и Прелсав. Той черпи вдъхновение и от стари рисунки.

За да реализира обувките си, той използва една или две кожи и материал от прежда. Например, за да направи аристократични ботуши, отнема му цяла седмица (без помощта на машина).

Цялата обувка, с изключение на подметката, е изработена от краве или конска кожа, тъй като те са меки и гъвкави материали. За подметката той използва кожа на бик, тъй като е по-дебела и по-твърда за да издържа контакт със земята.

За да омекоти материала, кожата се разстила върху парче мрамор и след това се удря с чук.

За да сглоби частите, той използва ленени или синтетични прежди, които обмазва с восък, за да направи преждата по-плъзгава.

 

Аристократичната обувка може да бъде съставена от един или повече орнаменти, което го отличава от обувките на скромно население.

Средновековен шивач, Илюстрация

Шивач, Средновековен Фестивал, 2019, Преслав / ©Alice de Villeblanche

Шивач, Средновековен Фестивал, 2019, Преслав / ©Hunt On Photos Studio

ИНТЕРВЮ С ШИВАЧ

НАДЕЖДА НИКОЛОВА

 

  1. Как се казвате и откъде сте?

Казвам се Надежда Николова и съм от Шумен, България.

  1. Какъв е вашият занаят?

Създавам средновековни дрехи и костюми, средновековни аксесоари и бижута.

  1. Правите ли това професионално или това е просто хоби?

Не се занивам с това професионално, защото вече съм пенсионирана. Пенсионирах се рано, така че сега това е просто хоби за мен. Също така, от като се пенсионирах, участвам в средновековни реконструкции, които са голяма част от живота ми.

  1. От колко време практикувате този занаят?

От около 15 години. В началото предприех много малки, плахи стъпки, но с времето и като прочетох много книги и правех много изследвания, се справях по-добре. Колкото повече четете и колкото повече практикувате, толкова по-опитни ставате. Това е начинът да научите как всъщност да го правите. За да видите наистина как изглеждат действителните средновековни дрехи, човек може да свидетелства от хроники и мемоари, аз лично се позовавам на Евангелията на цар Иван Александър, които се считат за един от най-важните ръкописи в средновековната българска култура. Те са направени по негови заповеди и поради това има цветна рисунка на него и цялото му семейство и в него можете да видите как са проектирани дрехите им. В ръкописа има и рисунки на други български владетели. Друг източник, където виждате как са изглеждали дрехите в миналото, са средновековни църкви и манастири. В тези религиозни сгради има рисунки на онези, които са платили за построяването им. Там можете да видите как в действителност са изглеждали средновековни дрехи.

  1. Какво ви вдъхновява да правите това? Откъде черпите вдъхновение?

Е, аз живея в Шумен, който е много близко до Плиска, Мадара и Велики Преслав, регион, много богат на история, така че аз по принцип съм заобиколена от тази история и живея с нея. Именно този регион и неговото богато и красиво минало ме вдъхновяват най-много.

  1. Интересуват ли се хората от вашия занаят?

Да разбира се. Хората се интересуват защо средновековните дрехи изглеждат така, как са направени различните дрехи, от каква тъкан са направени и т.н. Като цяло, да, хората проявяват интерес към този занаят.

  1. Харесва ли ви фестивалът?

Да разбира се. Интересното е, че повечето от нас се познават и ни е приятно да сме отново заедно и да можем да се виждаме отново, защото идваме от цяла България и нямаме тази възможност всеки ден.