kuzey

Kadın Kuzey elbisesi,  iki taraflı olup, ön ve arka işlemeli önlükler, kollu ve eteği dantel olan beyaz pamuk işlemeli gömlek, kırmızı yün işlemeli kuşaktan oluşmaktadır. Önlük işlemeli pamuklu kumaş, kadife, altın kenar ve dantelden yapılmıştır.

Erkek elbisesi,  beyazdır ve dar pantolonlar, üst kısımda sığ, kısa kollu veya kolsuz işlemeli gömlek, yakasız, farklı uzunlukta (bele, bel altına, diz altına), beyaz pamuklu gömlek, sıkı kırmızı kuşak ve bir başlıktan oluşur.

Kuvvetle Slav kabileleri tarafından etkilenir. Bu kadın kıyafeti, ön ve arka iki işlemeli önlükten oluşur. Arka kısım “bruchnik” veya “arka perde” olarak adlandırılır ve pleat, kadife, altın kenar ve dantel işlemeli pamuklu kumaştan yapılır .

Ön apron “futa” olarak adlandırılır ve coğrafi açıdan ilginç olan şey, Orta Kuzey Bulgaristan’daki Vit Nehri kıyısında, bu ön önlüklerin iki yerinden giyilmesidir.

Danubalı kadınların gömleği , manşetler üzerinde dantelle işlemeli olan pamuklu kumaştan yapılmıştır ve etek kırmızı yünlü bir kumaştan yapılmıştır.

  1. yüzyılın ortalarına kadar, özellikle de Bulgaristan’ın güney bölgelerindeki erkek kostümü, yaygın olarak beyazdır.19. yüzyılın ortalarına kadar, beyaz kostüm Iskar nehrinin batısına ve doğusundaki bazı bölgelere yayılmıştır.

Kuzeybatı erkek takımı dar pantolonlardan oluşur. Beyaz pamuklu gömlek zengin bir şekilde dekore edilmiştir ve üstüne “jamadan” adı verilen işlemeli bir yelek giyilebilir. Renkte kırmızı – kemer üst giysi zengin dekorasyonu ile birlik kuşağıdır. Soğuk havalarda kuzeyliler uzun kollu veya dirsek uzunlukta olan diz boyu yelek giyerlerdi.