Dobruca

Geleneksel kadın elbisesi, nakışlı kırmızı bir önlük (etek ve yelek), uzun beyaz pamuklu gömlek, nakışlı siyah yün önlük, baş ve bir kemer için ipek saçaklı sarı bir bezden oluşur.

Erkek elbisesi,  siyahtır ve siyah pantolon, koza üzerinde nakışlı beyaz pamuklu gömlek, kırmızı yünlü kemer, baş ve kalın ‘’calts’’ için özel bir kumaştan oluşur.

Dobruca elbiselerinin  dekorasyonu etkileyicidir – mavi ve gümüş takılardan yapılmıştır ve renk kombinasyonu sadece ovanın kuzeydoğu kısımları için tipiktir.

Kıyafetin gelin süslemesindeki elemanlar da kötülüğe karşı korumak için kırmızı bir örtü giyildiği için spesifiktir.

Gelenek, gelinin iki gömleğe sahip olması gerektiğinden bahseder. Bunlardan birinin işlemesi tamamlanmamış olmalıdır, çünkü yaygın inanca göre fazla güzellik ve mükemmellik nazarı çeker. Gömleğin bitmemiş nakışları, kötü güçleri iten bir unsur olarak kabul edilir.

Kadın elbisesi,, kırmızı işlemeli bir önlük (ya da yelek ve etek), uzun beyaz pamuklu gömlek, yün önlük, çoğunlukla siyah ve nakış, sarı bir bez ya da bir şapka ve  bir horoz tarağını andıran kapüşondan oluşur.

Erkek elbisesi,, giysilerin açık rengi ile tanımlanan beyaz tiptir . Beyaz bir gömlek, dar beyaz yünlü büzgülü pantolonlar, dalgalı kırmızı kuşak ve siyah kapaklardan oluşur.