ТРАДИЦИИ И РИТУАЛИ
В много страни 14 февруари е Денят на влюбените. В България този ден е посветен на Свети Трифон Зарезан, празникът на винопроизводителите и виното. По този повод се случва първата резитба на лозата. Това тържество показва промяна в сезона, в случая от зимата към пролетта, съответно смъртния сезон и сезона на възраждане. Някои проучвания свързват този светецът Трифон с древните богове като Вакх, Дионис и т.н.
Сутрин жените приготвят хляб и пълнено пиле, което мъжете носят със себе си в лозето, с бутилка вино. Там, те отрязват три клонки от три различни лози, покръстват се и поръсват вино върху отрязаните клони. В популярната култура с лозарството / винопроизводството се занимават само мъже, докато на жените е забранено да се занимават с тези дейности.
Накрая мъжете се събират, за да изберат „Краля на лозята“, човекът с най-богатите лозя, и започват да празнуват.
„Кралят на лозята“ трябва да носи два венеца от лозови клонки, един на главата и един около шията. Кралят се качва в каруцата, придружен от селяните и тръгва към селото и към звука на музиката, която придружава шествието (гайда, тамбура, барабан). Лозарите обикалят къщите и се срещат с жените, които им сервират вино. Кралят е първият, който пие, а приятелите му пият след него. Останалото се изсипва пред „Краля на лозята“, който пожелава плодородие и изобилие, и казва “Амин”.
След като кралят влезе в някоя къща, той сяда в центъра на масата, като все още носи двата венеца. След това гостите заемат местата си.Някои подробности на това културно събитие могат да се различават в различните региони на България.
Ритуал на зарязване на лози / ©Alice de Villeblanche
Молитва за плодородие преславско лозе / ©Alice de Villeblanche
Жена с венец от лозова клонка, Preslav / ©Alice de Villeblanche
Православна българска икона на св. Трифон, „Свети Георги Победоносец, Асеновград.
КОЙ Е СВ. ТРИФОН?
Трифон от Кампсада или Трифон Зарезан, Сен Трифон е православен и католически светец и мъченик от ІІІ век. Той се празнува на 1 февруари в Запад и на 10 ноември в Ориента.
Той е много почитан в Източната православна църква, където е и покровител на градинарите и винопроизводителите.
Свети Трифон вероятно е роден в град Кампсада, във Фригия (сегашна Турция). В годините 250-251 в Римската империя избухва жестоко преследване, известно като гонение на Деций. Римският император Траян Деций се сблъсквал с различни трудности. Той създал политическа и религиозна програма за обединяване на жителите на империята за да затвърди силата на императора и връзката с римските богове. Затова той заповядва на всички свои поданици да се принесат в жертва на римските богове. Някои християни обаче отказват да се жертват на римските богове, включително свети Трифон. Той бил арестуван и отведен в Никея , където е измъчван и обезглавен.