3-ти МартДен на Освобождението на България

ТРАДИЦИИ И РИТУАЛИ

 

В този официален неработен ден хората от Преслав бяха поканени да отпразнуват годишнината от независимостта на страната си от господството на османците. Въпреки студените температури на този месец, тълпата беше там още в 9 часа сутринта, за да присъства на празненствата. Млади певци от Преслав пяха песни в чест на свободата на страната, а заедно със кмета на града, венци бяха поставени на паметника на загиналите в битката.

Празненството продължи и следобед, където традиционните български ястия се сервираха безплатно. По-специално супата беше много ценена, за ни помогне да издържим на студените температури и да видим най-зрелищната част от празника: възстановяването на няколко битки от Войната за независимост. Представлението беше впечатляващо: десетки войници в костюми на руснаци, османци или костюми на български бойци пресъздадоха повече от два часа битка, придружени от звуците на истински оръдия и експлозии, които бяха внимателно подредени, за да направят битката по-автентична. Някои структури, представляващи български къщи, бяха изгорени, за да видим, че освобождението не е продукт на свободна от жертви война.

Казано накратко, доста запомнящ се ден за най-важната дата от съвременната история на България.​

Поднасяне на венци при паметника на загиналите в битката, Преслав / ©Alice de Villeblanche

Възстановка на битката, 2019, Преслав / ©Alice de Villeblanche

Подписване на санстефанския мирен договор / ©Wikipédia

ИСТОРИЧЕСКИ КОНТЕКСТ

 

Датата на 3-ти март, на която се празнува българската независимост, е датата на подписването на договора от Сан Стефано: на този ден, след четири века на османско владичество се предвижда да се създаде българско княжество след военната победа на Русия над отслабената Османска империя.

Този момент е върха на всички усилия на българите за тяхната независимост. Това движение, вдъхновено от друго движение за национална независимост на балканите ( Гръцкото въстание, сръбската независимост …) е било подготвяно отвън от тайни революционни общества, разположени най-вече в близка Румъния и Сърбия. Като водач на това движение поставяме Васил Левски, понастоящем може би най-почитаният българин в страната. Движението от 1876г. било смазано и репресиите от османските власти имали голямо отражение дори в Западна Европа, където Франция и Англия, въпреки че са били военно свързани с Империята, били шокирани и не направили нищо, за да й помогнат когато Руската империя обявява война на османците, спирайки ги само преди да обсадят Истанбул.

Днес подписването на Санстефанския мирен договор се счита за национален ден за България. Оформянето на съвременна България отнема десетки години и включва няколко войни със съседни страни.

Възстановка на битката на 3-ти март, 2019, Преслав / ©Hunt On Photos Studio