ТРАДИЦИИ И РИТУАЛИ
В България 6-ти май е Гергьовден, ден на Свети Георги Победоносец, покровител на овчарите и техните стада, както и на войниците.
Гергьовден е един от най-големите празници в България. От 1999 г. този празник е и празникът на българската армия, по този повод в няколко града са организирани множество военни паради.
В България, също и в Преслав, се приготвя люлка украсена с цветя и зеленина, които носят щастие и здраве. Всеки може да отиде и да седне на „булчинската люлка“. Тази традиция дава възможност да се пожелае на младите момчета и момичета добро здраве преди брака им! Традицията на люлката е уникална за България.
През този ден в Преслав видяхме традиционни песни и танци от различните читалищни групи за деца и възрастни.
Има много песни, които се отнасят до този ден във връзка с пролетта, името на Георги и за овчарите. Много хора са кръстени на Свети Георги независимо дали момичета или момчета (Георги, Гергана, Гинкa, Генчо)
ПOВЕРИЕ…
Когато вали на Гергьовден, дъждът се смята за жълтици, защото е важен за почвата, растителността и земята.
ЯСТИЯ
Храната на Гергьовден е специален и семеен момент. Яде се агнешко месо, приготвено на фурна или печено на чеверме. Яденето на агнешко е значително в християнската религия, защото кръвта на агнето представлява кръвта на Христос, пожертвал се за нашето спасение.
Агнешко месо, приготвено в дупка, загрято от жарава, е стар метод за готвене. Остава така близо 3 часа и се приготвя с черен пипер, сол и билки.
Видео / ©Alice de Villeblanche
Гергьовденска люлка в село Драгоево, 2019 / ©Alice de Villeblanche
Цветя и растителност по люлката / ©Alice de Villeblanche
Момиче на гергьовднеска люлка в Преслав / ©Alice de Villeblanche
Православна Българска икона на Свети Георги, борещ се срещу змея, 1651г
КОЙ Е СВЕТИ ГЕОРГИ?
Свети Георги е една от емблематичните фигури на християнската религия, мъченик и защитник на християнската вяра.
Роден в Римската империя през IV в. пр. н.е. в Кападокия (Турция), Георги Победоносец заемал отговорна длъжност в римската армия. Той бил повишен в чин префект, действайки като връзка между римските власти и местното население. Баща му го покръстил веднага след раждането му, страхувайки се за живота на сина си. Император Диоклециан поискал да възобнови преследванията срещу християните, да унищожи християнските църкви, и да изгори религиозни книги и да лиши християните от гражданските им права. През 303 г. Георги, е осъден на смърт обезглавен.
Той е представен главно като рицар, който побеждава дракона: алегория на победата на християнската вяра над злото и езичеството. Фигурата на Свети Георги присъства на много национални и военни знамена.