Ден на кирилицата, славянската писменност

и братята Кирил и Методий

24-ти Май

ТРАДИЦИИ И РИТУАЛИ

 

24 май е специален ден за България, когато се празнува славянската азбука и българската култура. В този ден се отбелязва създаването на славяно-българската азбука, известна като “кирилица”.

За Преслав този ден е и денят на града. И наистина учениците на Кирил и Методий били призовани от цар Борис I в Преслав през IX век, за да продължат делото, за създаването на  азбуката. В този почивен ден има голям парад от училища и читалища на община Преслав. По този повод всяка година се присъжда общинска награда „Златен век“ за специален принос в областта на науката, образованието, културата и спорта в рамките на община Преслав.

 

 

Видео, 24-ти Май, 2019, Преслав/ ©Alice de Villeblanche

Парад на 24-ти Май, 2019, Преслав / ©Alice de Villeblanche

Парад на 24-ти Май, 2019, Преслав / ©Hunt On Photos Studio

КОИ СА БРАТЯТА КИРИЛ И МЕТОДИЙ?

КАК СА СЪЗДАЛИ АЗБУКАТА? 

Българската православна църква ги канонизира и техният празник е 11 май. През 1980 г. папа Йоан Павел II гпровъзгласява светиите за покровители на Европа.

В историческите текстове са открити много малко следи за техния етнически произход. Братята Кирил и Методий били синове на голям византийски аристократ. Предполага се, че двамата братя били славяни. Съобщава се, че Методий е назначен за управител на славянски район в рамките на Византийската империя, докато Константин Кирил участва в различни византийски политически и религиозни мисии като богослов.

Братята искали да преведат част от богослужебните книги на славянски език, но трябвало да създадат азбука. Именно по молба на моравския княз Ростислав е създадена най-старата славянска азбука. През 855 г. братята се оттеглят в манастир в Мала Азия, където Методий е назначен за игумен. Изследователите предполагат, че тогава братята са създали азбуката „глаголица“.

През 9 и 10 век България е в основата на културното развитие и българската култура се трансформира в европейска култура. Глаголицата се е използвала в България до XI век. След това учениците на Кирил и Методий основават литературни училища в България, особено в Преслав, за да продължат работата по създаването на азбуката. След това кирилицата измества глаголицата. Азбуката е проста и лесна, като заема някои гръцки букви, за разлика от първата азбука със специални и странни знаци. Лесно е писателя да премине на кирилица, ако вече владее гръцката азбука. Проповедните и богослужебни книги в славянската азбука имат антивизантийски характер, защото заменят византийската писменност.

Двамата братя са провъзгласени за апостоли, защото са създали нова писменност за езическите народи. Те въвеждат нов модел на християнството, защото имат идеята да служат на езика, на народния език, на език, който всеки може да разбере.

Глаголица / ©Alice de Villeblanche

Парад на 24-ти Май, 2019, Преслав / ©Hunt On Photos Studio