Споделяме впечатления след обучение “Дезинформацията, рисковете и как да се справим?”

В края на февруари и началото на март 2025 г. се проведоха Национални обучителни семинари в София, България, с цел повишаване на осведомеността сред младежи и младежки работници относно джендър дезинформация, рисковете и онлайн тормоз. Семинарите, организирани от Фондация OPEN SPACE, събраха 151 младежи от 12 града в страната, за да обсъдят тези важни теми и да научат как да се справят с тях.

Основната цел на семинарите беше да се повиши осведомеността сред бенефициентите и широката общественост относно причините за дезинформация, очерняща жените и онлайн тормоз, както и отрицателното въздействие, което те оказват върху хората и обществото. Участниците бяха млади хора на възраст между 16 и 26 години, младежки работници и обучители от различни градове в България. Интересен факт е, че само 30% от участниците са имали предишен опит със семинари или обучения извън училище, което подчертава необходимостта от такива инициативи.“

Семинарите бяха водени от опитни обучители, които използваха интерактивни методи и подходи, за да ангажират участниците. Програмата включваше сесии за равенството между половете, стереотипи основани на полов признак, онлайн прояви на дезинформация и тормоз, както и техники за емоционална саморегулация. Вечерните сесии бяха посветени на срещи с практици – фактчекъри, експерти по дигитална сигурност и представители на Националната комисия за борба с трафика на хора.

Оценката на цялостното обучение беше много висока, като 89% от участниците бяха удовлетворени или много удовлетворени. 90% от тях заявиха, че биха препоръчали обучението на други. Участниците оцениха високо полезността на материалите и придобитите знания и умения, особено в области като разбиране на полово основани стереотипи, идентифициране на дезинформация и емоционална саморегулация.

Въздействие и бъдещи нужди: 99% от участниците смятат, че семинарът е повишил осведомеността им относно въпросите на равенството между половете, а 98% се чувстват по-уверени да участват в разговори за дезинформация и защита правата на жените. Много от тях изразиха интерес към допълнителни обучения за дигитална грамотност, критично мислене и публично говорене.

Ето какво споделиха двама от участниците:

Не е срамно да говорим за проблемите и не е страшно да потърсим помощ! Страшно е да попаднем в капана на социалните мрежи, а още по-срамно е да замълчим, когато някой има нужда от помощ.
Дарина Щерева – ученичка

(Цялата статия тук:  Не си сам_автор Дарина Щерева)

“...гражданската позиция не се изчерпва с познаването на правата и задълженията или осъзнаването на основните проблеми в държават, а включва и практически умения за живота. Когато ученикът се научи да проверява източниците на информация или да разпознава признаци на манипулация, това не е просто „урок“. Това е оръжие срещу експлоатацията и лъжите. Смятам, че този семинар е първата голяма стъпка в правилната посока и ще нанесе сериозен удар върху практиките на налагане на контрол чрез лъжи и страх.
Денис Йоцов – учител по история и гражданско образование

(Цялата статията тук:   Дезинфорамцията_автор Денис Йоцов)

Обучението е част от работата ни по проект G-LENS,  който е насочен към борба с онлайн тормоза и дезинформация, особено насочена към жени. Целта ни е да дадем възможност на младите хора да разпознаят манипулативните практики в дигиталното пространство и да се превърнат в активни участници в борбата срещу тях, и е продължение на нашата работа за повишаване на медийната грамотност, по която работим от 2019 година.

Анализ на обратната връзка на участниците може да прочетете тук: WP4-Report_National Awareness Raising Workshops in Bulgaria

Материали за обучението и споделено от участниците ще може да намерите на страниците на новия брой на сп.Voyager, който е в процес на подготовка.

Партньори по проекта:

Fundacja British Council (Полша)

IPA Poland (Полша)

MIGS (Кипър)

ANAIS  (Румъния)

Open Space foundation (България)

Съ-финансиран от ЕС, програма CERV