Великден

ТРАДИЦИИ И РИТУАЛИ

 

Великден е един от най-важните празници за християнския свят. В България празника се подготвя от Сирни Заговезни до седмицата преди Великденската неделя.

Католическата църква следва григорианския календар, докато православната следва юлианския календар. По този начин, великденските дати на тези две религии се различават.

ПОДГОТОВКА

Подготовката се организира през предходната седмица на Великден. българите боядисват и оцветяват яйца. Тази дейност е особено ценена от малките деца. Яйцата предварително се сваряват,след това се боядисват. Можете да създавате всякакви модели, можете също да напишете името си върху него. За да направите това, използвайте нагрята восъчна свещ и изрисувайте яйцето с нея, преди да го боядисате. След като го боядисате отлепете восъка.

Първото оцветено яйце винаги е в червено, символ на новия живот и кръвта на Христос. Най-възрастната жена, бабата прави кръст с червеното яйце на челата на децата за здраве.​

Боядисване на яйца в двора на църква в село Драгоево / ©Alice de Villeblanche

Боядисване на яйца в семейство, село Драгоево, близо до Преслав / ©Alice de Villeblanche

Първото червено яйце изпозвано за да се направи кръст на челото на дете / ©Павлина Димитрова

Велика Събота, Преслав / ©Hunt on Photos Studio

Велика Събота и Навечерието на Великден

В навечерието на Великден православните християни отиват на полунощна литургия, ритуал, наречен „Просвещенска събота“, символ на вечността, мира и обновлението. В края на литургията православният свещеник изважда свещенния огън и обикаля църквата три пъти. Тогава всички запалват свещите си и тръгват зад него извън църквата. Образува се голямо шествие. След това трябва да върнете запалената си свещ у дома.

В Великденска неделя българите обикновено водят „бой с яйца“. Всъщност всеки човек, който се събира около масата, взема украсено яйце и удря яйцето на съседа си. „Битката“ продължава докато едното яйце се счупи, а другото остане здраво. Победителя е този, чието яйце остане здраво.

Яде се хляб, специално приготвен за Великден, „козунак“. Може да се яде обикновен или да се напълни с мед, конфитюр, ядки и др.

Много е важно в българската култура да се споделя през Великденския уикенд. Ние използваме тази възможност да посетим роднини, като им донесем козунак и шарени яйца.​

Велика Събота, Преслав / ©Hunt on Photos Studio

Боядисани яйца и Козунак / ©Павлина Димитрова