Преди „Златен век“

Българската държава е основана около 681 г. като съюз на седем славянски племена, които вече са заселили тази територия и с включването на някои по-малки етнически групи (траки и други). Държавата се управлява от хан Аспарух, а първата столица е Плиска.

През 681 г. българската държава придобива политическо признание от Византийската империя.

През 718 г. българският хан Тервел спира арабското нашествие.

ПРЕЗ 864 г. Княз Борис I превръща държавата в православно християнство.

 

Велики Преслав по време на „Златен век“

Градът е основан десетилетия преди да бъде обявен за столица – вероятно в началото на ІХ век по времето на хановете Крум или Омуртаг.

След официалното християнизиране (през 864 г.) в Преслав са построени много православни църкви, което обяснява огромния брой на населението и постепенния растеж на града.

През 893 г. Борис І обявява преместването на столицата от Плиска в Преслав и поставя Симеон на престола (893-927). Цар Симеон I остана в българската история с прякора „Великият“, а неговото правителство се определя като „Златен век“.

Българският език е провъзгласен за официален език за литургии и в държавните служби, а археологическите разкопки доказват, че градът е продължил да се развива и е достигнал своето великолепие по времето на цар Петър (927-969).

Българската столица можеше да бъде съперник на Константинопол със своите великолепни дворци, храмове и впечатляващи сгради, свързани с улици, площади и покрити проходи.

 

След „Златен век“

Великолепието на Преслав е загубено след смъртта на цар Петър през 969 г., когато българската столица е окупирана от киевския княз Святослав I.

Две години по-късно, през 971 г., Преслав е заловен от византийския император Йоан I Цимискес и е наречен Йоанополис.

По време на Втората българска империя градът е бил важен административен и столичен център.

През 1388 г. Преслав е окупиран от войските на османския генерал Али паша.

Освобождението от Османската империя и създаването на Третата българска държава са през 1878г.

Археологически резерват

В Националния исторически и археологически резерват „Велики Преслав“ ще намерите: Южна порта, Дворцов център, Административна сграда, Баня на юг от Дворцовата църква, водоснабдяване и канализация, Вътрешна крепостна стена и много други!

 

 

Археологически музей

Колекциите на Археологическия музей представляват най-доброто представяне на „българския златен век“ и ясно показват, че столицата на Симеон е била център на славянската грамотност, изкуства и занаяти в Югоизточна Европа през IX – X век.

 

Преславско златно съкровище

Това е блестяща илюстрация на живота в преславските замъци. Открит е през 1978 г. в Кастана, район близо до древния град, по време на земеделски работи. Повече от 170 златни, сребърни и бронзови предмети, украсени с клетъчен емайл, скъпоценни камъни и перли са открити в последващите спасителни проучвания.

Преславската средновековна печатна колекция

Това е една от най-големите колекции, откривани някога „in situ“ по време на разкопки. Те бяха открити в първоначалното им положение в административната сграда в Дворцовия център. Намерени са повече от 500 Molivdovuls (оловни пломби), както и над 200 оловни сърцевини и форми

И още много неща като рисувана керамика, стари български кирилични и глаголически надписи, украшения, каменни извивки, оръжия и моделна реконструкция на дворцовия комплекс.

 

Работен график:                                                                                  

Април-ноември: 9-18 работни дни www.museumvelikipreslav.com

10-18 празници 9850 Преслав, пощенска кутия 16

Декември-март: 9-17 работни дни

По празниците посещенията са с искане