Младите хора в борбата с мизогинията онлайн: Проектът G-LENS и конференцията за медийна грамотност

Приключилата днес конференция в София конференция Sofia Information Integrity Forum (https://sofia-info-integrity.eu/ ) постави акцент върху нарастващия проблем с дезинформацията, и особено насочена към жени и ЛГБТИ+ общността. Резултатите от конференцията потвърдиха тревожните тенденции, свързани с разпространението на мизогиния онлайн и необходимостта от спешни мерки за повишаване на медийната грамотност.

В този контекст, проектът G-LENS, по който започваме работа, се очертава като добър отговор на предизвикателствата, идентифицирани на форума. Целящ да повиши медийната грамотност и чувствителност у младите хора в България, Румъния, Полша и Кипър, G-LENS насочва фокуса си именно върху дезинформацията, свързана с пола, и особено върху мизогинията.

Как G-LENS отговаря на проблемите, повдигнати на конференцията:

  • Фокус върху младите хора: Като основна целева група, младите хора са особено уязвими към манипулация и дезинформация. G-LENS предлага образователни програми и инструменти, които да им помогнат да развият критично мислене и да разпознават фалшивите новини.
  • Борба с мизогинията: Проектът директно адресира проблема с мизогинията онлайн, която се проявява чрез обиди, заплахи и насилие срещу жени. Чрез своите дейности G-LENS насърчава толерантността, равенството и уважението към всички.
  • Международно сътрудничество: Като регионален проект, G-LENS обединява усилията на различни страни, за да се справи с трансграничния характер на дезинформацията. Това позволява обмен на най-добри практики и разработване на общи стратегии.

Конкретни дейности по проекта G-LENS:

  • Анализ на ситуацията в страните партньори чрез декс-ресърч и организаране на фокус групи с експерти.
  • Разработване на образователни материали, които да помогнат на младите хора да разпознават дезинформацията, свързана с пола.
  • Организиране на семинари и обучения за младежи (16 до 30 госини), както и за учители, родители и младежки работници, за да им помогнат да разберат проблемите на дезинформацията и да развият умения за медийна грамотност.
  • Обучение в Кипър за млади журналисти и създатели на он-лайн съдържание, за създаване на общност, която да си сътрудничат в борбата с дезинформацията.
  • Партньорство с инфлуенсъри: сътрудничество с популярни личности в социалните медии, за да достигнат до по-широка аудитория и да разпространят послания за толерантност и равенство.
  • Изложба на артефакти по темата.
  • Конференции в България, Румъния, Кипър и Полша с експерти и изследователи.

Проектът G-LENS се позиционира като важен инструмент в борбата с дезинформацията и насърчаването на медийната грамотност. Вдъхновен от резултатите от конференцията Sofia Information Integrity Forum, G-LENS през следващите две години ще работим за създаване на по-информирано и толерантно общество, където жените и всички маргинализирани групи са защитени от онлайн насилие и дискриминация.