Традицията е всичко, което се предава от миналото към настоящето. Това може да бъде физически обект, културна конструкция или комбинация от двете. Традициите са свързани с групите, които ги практикуват, и представляват неразделна част от тяхната динамична идентичност. Предполага се че те са дълбоко вкоренени практики, които идват от митологизирано, далечно минало. Изложени са на опасност от изчезване и забрава.
Съвременните изследвания обаче се противопоставят на такива мрачни подходи, показващи непрекъснато променяща се динамична природа в културата, която възприема и приспособява миналото към нуждите на настоящето. Общото признание, че нашата глобализирана реалност оставя малко време за размисъл върху нашите местни практики и начини на живот, е отправна точка за диалог за художници и граждани от европейските местни общности.
Целта на съвместната ни работа през следващите две години ще бъде чрез художествени изследвания и творчество в областта на живописта, рисуването, скулптурата, графичния дизайн, модния дизайн и занаятите, артисти от България, Гърция, Унгария и Северна Македония да създават свои произведения на изкуството и занаяти, като изследват местното наследство и като се вдъхновяват от местните традиции или нематериално културно наследство.
Проектът е с продължителност 22 месеца и ще включва:
– проучване на наследството в партньорските държави;
– транснационална мобилност на артисти и културни оператори;
– изграждане на капацитет на хора, от културния сектор;
– дигитализация на новосъздадени произведения и представяне на авторите.
Започваме с 5 арт резиденции:
в София (България), Prespa (Северна Македония) и Torula-Győr (Унгария), Spetses (Гърция), Смолян (България)
в периода 1 Февруари 2021 – 31 Октомври 2021
Проектът се съ-финансира от Европейската програма “Творческа Европа”.